Trichopilia tortilis
Występowanie:
Meksyk, Ameryka Środkowa, zachodnia Panama. Storczyk ten rośnie w wilgotnych górskich lasach deszczowych, albo w wilgotnych lasach tropikalnych. W Belize rośliny rosną w dystrykcie Toledo, w wilgotnych lasach z drzewami o szerokich, gęstych liściach, na wysokości około 750 m, ale są raczej rzadko spotykane. W Meksyku spotyka się te rośliny w południowym stanie Chiapas na wysokościach 900-1800 m. W Gwatemali rosną na wysokości 1500 m lub niższej, w departamencie Alta Verapaz w pobliżu Cobán, w departamencie Guatemala w pobliżu miasta Guatemala, a także na niższych, południowo-wschodnich zboczach wulkanu Santa María w departamencie Quezaltenango. Spotyka sie je także w innych miejscach. W Salwadorze znajduje się je w pobliżu San Vincente na wysokościach 1200-1500 m. W Hondurasie rosną w departamencie Comayagua na wysokości 1200 m. W Nikaragui spotyka się je w departamencie Jinotega na wysokościach 1200-1330 m. W Kostaryce rosną na górzystych obszarach, ale brak dodatkowych informacji. W zachodniej Panamie rośliny spotyka się w prowincji Chiriquí na wysokościach 1000-1300 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 31°C i 8°C. Średnia wilgotność w okresie zimy i wiosny wynosi około 70%, natomiast w lecie i jesienią przekracza 80%. Opady od 10 mm w lutym do 482 mm w październiku. Średnie temperatury (dzień/noc) od 25,7/12,4°C w styczniu do 27,2/15,0°C w kwietniu. Okres kwitnienia: Od marca do lipca, ale może kwitnąć przez cały rok.
Uwagi różne:
Hawkes (1965) podaje, że większość gatunków rodzaju Trichopilia ma tendencję do wydawania większej ilości kwiatów, jeśli są regularnie dzielone na małe kępy.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o wzroście sympodialnym i wysokości do 30 cm.
Pseudobulwy:
Pseudobulwy mają 4-12 cm długości i 1,2-2,0 cm szerokości. Pseudobulwy mają kształt wąsko-jajowaty do owalno-cylindrycznego, są bocznie spłaszczone oraz są mniej lub bardziej otoczone u podstawy suchymi, podobnymi do membran osłonkami, które są kropkowane na brązowo i złożone wzdłuż środkowego nerwu. Skupione przyrosty są rozmieszczone blisko siebie na krótkim kłączu.
Liście:
Liście mają 9-22 cm długości i 2,3-4,8 cm szerokości. Pojedynczy, półwzniesiony, eliptyczno-lancetowaty liść wyrasta ze szczytu każdej pseudobulwy. Skórzaste liście są ostro zakończone, a u podstawy zwężające się i złożone wzdłuż środkowego nerwu, tworząc krótki ogonek.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 5-10 cm długości. Wysmukły, ustawiony poziomo, nieco zwisający pęd kwiatowy wyrasta z podstawy najmłodszej pseudobulwy. Każdy kwiat jest osadzony na wysmukłej, zakrzywionej szypułkowatej zalążni o długości 4-5 cm.
Kwiaty:
1-2. Kwiaty są duże, efektowne, woskowe i pachnące. Płatki obu okółków są wąskie, wyraźnie skręcone, koloru od brązowawo-purpurowego do jasno lawendowego i mają nieregularne obrzeżenia - żółtawe do zielonkawych. Duża, rurkowata warżka jest biała do żółto-białej, w żółtej gardzieli ma brązowe lub szkarłatne plamki, a szeroko odgięte brzegi są pofalowane lub skręcone. Kwiaty mają do 15 cm średnicy łącznie z wąskimi, skręconymi, ostro zakończonymi i sztywno rozwartymi płatkami okwiatu, które mają 4,8-8,0 cm długości i 0,8-1,0 cm szerokości. Płatek grzbietowy jest wyprostowany, boczne płatki zewnętrzne są ukośnie rozpostarte, a płatki wewnętrzne są rozpostarte poziomo. Duża, 3-klapowa warżka w kształcie trąbki ma 4,8-6,5 cm długości i 3,8-4,5 cm szerokości po rozłożeniu bocznych działek. Ma kształt klinowaty przy podstawie i łączy się z podstawą prętosłupa. Zaokrąglone boczne działki na dolnej części warżki są zakręcone do góry tworząc rurkę dokoła prętosłupa, ale ich końce są odgięte. Środkowa działka warżki ma 1,5-2,0 cm długości i 2,5-3,5 cm szerokości, jest szeroko odchylona, ma pofalowane brzegi i płytki rowek na środku wierzchołkowego obrzeżenia. Tarczkę tworzą 2 zagłębienia na środku warżki, tuż pod wierzchołkiem prętosłupa. Wysmukły, maczugowaty prętosłup ma około 2 cm długości i 3 fryzowane działki na szczycie.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |